28.1.2016 – Grove RT550E pomáhá stavět fotbalový stadión za miliony eur

 

Jeřáb Grove RT550E je součástí stavebního týmu jeřábů skupiny Manitowoc Cranes, která buduje ikonický fotbalový stadion Stade des Lumieres (Stadión světla) v Lyonu, Francie. Tento jeřáb zde spolupracuje s flotilou věžových jeřábů Potain na výstavbě stadiónu pro 60 000 diváků. Stadión bude domácím pro tým Olympique Lyonnais, jedním z nejúspěšnějších fotbalových týmů Francie. Stadión bude v tomto roce hostit Evropský fotbalový šampionát UEFA.

 

Grove RT550E

 

 

Tento Grove RT550E vlastní italská společnost Vernazza Autogru, která zajišťuje pronájem stavební techniky v severní části Itálie a východní části Francie. Grove RT550E je terénní jeřáb s nosností do 45t, délkou výložníku 39 m (nejdelším ve své třídě) a se schopnotí práce na kolech a možností převozu břemene na háku za pohybu. Jeřáb na této stavbě poskytuje podporu osmi věžovým jeřábům Potain MD 485 B M20s a dvěma věžovým jeřábům Potain MD 365 B L16s.

 

Manažer prodeje jeřábů Grove v italské pobočce Manitowoc Cranes, pan Davide Camperi říká, že Grove RT550E byl vybrán pro svou velkou pracovní rychlost, velmi dlouhý výložník se silnou zátěžovou křivkou, která z tohoto stroje dělá jednoznačně nejsilnější jeřáb kategorie 45t a pro svoje velmi kompaktní rozměry s vynikající manévrovatelností na stavbě.

 

Rozměr jeřábu Grove RT550E je jen 11,77m x 2,55m x 3,44m v přepravní poloze a váha je jen 29,2t včetně nástavce. Toto umožní jeřáb přepravovat na běžných podvalnících jako jakýkoliv jiný náklad bez zvláštních povolení. Vlastní podvozek má pak rozměr 7,2 x 2,55 m a to je hodnota, kterou nedokáže překonat žádný jeřáb s nosností 40 – 50t. Díky popsaným vlastnostem byl jeřáb Grove RT550E určen jako nejvhodnější pro zamýšlené práce na stadionu Stade des Lumieres.

 

Grove RT550E

 

 

Na celý stadion bylo umístěno mimo jiné i množství ocelových dílů o celkové hmotnosti 7000 tun. Hlavním úkolem jeřábu Grove RT550E je tyto ocelové kusy dopravit a složit na ideální místo, kde je pak jeřáby Potain odeberou a usadí do finálního uspořádání. Pan Camperi k tomu říká: „ Tento jeřáb byl použit při typické práci pro terénní jeřáby, kdy prováděl převoz materiálu na háku, manipulaci s materiálem na ploše celé stavby, kdy k jednotlivým pracovištím přejížděl a zde se pak snadno a rychle ustavil na zamýšlený zdvih. Při své práci funguje tak efektivně, tak zcela nahradí a i vysoce překoná použití dvou i tříosých mobilních jeřábů.“

 

Hlavní kontraktor projektu výstavby stadiónu Stade des Lumieres je francouzský gigant Vinci. Tato konstrukční skupina si pronajala jeřáb Grove RT550E od italské skupiny Vernazza Autogru. Pan Diego Vernazza, vlastník společnosti Vernazza Autogru řekl: „Grove RT550E je dost unikátní stroj. Ve své třídě má nejdelší výložník, umožní nejrychlejší sestavení do pracovní polohy a je velmi jednoduchý na obsluhu a nastavení parametrů zdvihu. Velmi rádi tento stroj nasazujeme na stavební práce kde je na staveništi mnoho přejezdů a ustavování pro různorodou práci. Je to vynikající pomocník na všech stavbách.“

 

Nový stadion Stade des Lumieres se rozkládá na ploše o 56 000 m2. Je součástí výstavby na celkové ploše 50 hektarů, která dále zahrnuje tréninková hřiště, hotely, kanceláře, parkoviště, obslužné budovy, zázemí klubu, ale také odpočinkovou zónu, park a upravenou zeleň. Vlastní stadion nahradil již nevyhovující stadion Gerland stadium, který i naši fotbalový fanoušci v minulosti navštívily nebo viděli v přenosech utkání.

 

-FCh-