25.4.2013 – Manitowoc Cranes představuje speciál, jeřáb GROVE GMK 4100S

 

Grove GMK4100S

 

Manitowoc představil novou variantu čtyřosého 100t jeřábu GROVE GMK se zkráceným výložníkem pro práci uvnitř hal, s novým označením GROVE GMK4100S. Jeřáb vznikl na základě požadavku německé společnosti Dornseiff, která požadovala vývoj 100t mobilního jeřábu pro zdvihy uvnitř hal a průmyslových objektů.

 

GROVE GMK4100S je vybaven teleskopickým výložníkem o délce 8,5 – 35,6 m. Výložník může teleskopovat s hmotností až 50 tun a na plocho může zvedat až 32 tun. Pro speciální práce uvnitř hal a v nízkém profilu je konstruovaná i hlava výložníku, která se hydraulicky naklápí a čepuje a dále byla upravena kladnice snížením svislé výšky na pouhých 77 cm.

 

Pan Andreas Cremer, produkční manažer výrobního podniku Manitowoc Cranes, o typu GROVE GMK4100S řekl: „Navrhnout mobilní jeřáb kategorie 100t, který může pracovat uvnitř hal, bylo mimořádnou výzvou. Jako výchozí jsme zvolily velmi kompaktní jeřáb kategorie 100 tun, typ GROVE GMK4100-L. Díky jeho malým rozměrům jsme pak prováděli především úpravy výložníku, aby bylo možno teleskopovat s velkým zatížením a provádět zdvihy pod stropem hal.“

 

Výložník typu GROVE GMK 4100S si zachoval shodný počet sekcí s typem GROVE GMK4100-L, sekce jsou ale zkráceny a výsuv zde provádí upravený teleskopovací válec z typu GROVE GMK 5130-2. Je tedy možné teleskopovat s břemeny až do hmotnosti 50t. Výložník je díky zkráceným sekcím ještě tužší než u výchozího modelu, může tedy provádět těžší zdvihy na plošším úhlu sklopení výložníku, včetně zdvihů na vodorovném sklopení, 0°, kdy zdvihá 32 tun na poloměru 8 m anebo 4,2 t na plně vysunutém výložníku, tedy poloměru 32m.

 

Úpravy výložníku jsou dále provedeny na hlavě výložníku, která může být hydraulicky vykloněna pro dosažení co nejnižší stavební výšky, například při práci u stropu hal. Dále byl zcela nově navržen hák pro nosnost až 50 tun, který má nejnižší stavební výšku na trhu. Jeřáb tak může pracovat v nízkých halách a je mnohem méně omezen celkovou délkou od horní části výložníku po hák kladnice s porovnáním k běžným jeřábům. Pokud bude situace vyžadovat, je tento hák možné pevně připevnit na hlavu výložníku, bez nosných lan. Pak je možné provést zdvih v naprosto unikátně nízké stavební výšce.

 

Podvozek mobilního jeřábu GROVE GMK4100S je zcela totožný s typem GROVE GMK4100-L. Při celkové délce 10,7 m s natáčením všech kol a odpružením Megatrak je tento malý jeřáb vysoce obratný a nemá problém zajet do nejrůznějších druhů průmyslových objektů.

 

Grove GMK4100S

 

Manitowoc Cranes dodala 2 kusy typu GROVE GMK4100S do společnosti Dorniseiff, která provozuje jeřábovou techniku od 30 do 400t a velké množství další stavební techniky. Tento typ jeřábu je nyní uvolněn do běžné nabídky a Manitowoc Cranes již staví 10 dalších kusů na základě potvrzených objednávek.