2011-05-26 „Větrný nástavec“ pro Manitowoc 16000

Nově vyvinutý nástavec pro pásový jeřáb Manitowoc Model 16000 umožňuje pohodlně pracovat s těžkými a objemnými břemeny, jakými jsou například poslední generace turbín větrných elektráren. Nástavec proto získal název „větrný“ a jeho hlavní využití bude při stavbách větrných elektráren.

 

Mike Wood, hlavní výrobní ředitel společnosti Manitowoc, řekl : „Model 16000 byl do sériové výroby uveden před 5ti lety. Ve Spojených státech se rychle stal vedoucím typem pro stavbu větrných elektráren. Nyní okolo 85% všech vyrobených jeřábů Model 16000 je používáno pro stavby větrných elektráren. Výhodou tohoto jeřábu je promyšlená konstrukce s rychlospoji FACTTM a typicky Manitowocky jednoduchý způsob demontáže a přepravy, které umožní významnou časovou úsporu oproti konkurenčním strojům. Tak v nosném laně je 155 kN, což je nejvyšší hodnota za všech konkurenčních typů na trhu. Nově vyvinutý větrný nástavec je nyní dalším vylepšením tohoto typu jeřábu, umožní pohodlnou manipulaci s velmi těžkými prvky poslední generace větrných elektráren a samozřejmě jakýmkoliv obdobným břemenem. Typ Model 16000 se tak stává nejlépe využitelným jeřábem pro stavby větrných elektráren ze všech strojů dostupných na trhu.“

 

Větrný nástavec využívá již existující upínací body na koncové části hlavního výložníku. Je tedy možné jím vybavit jakýkoliv již vyrobený Model 16000. S nasazeným nástavcem pak vzrůstá kapacita jeřábu, zejména na vyložení 18 m, které se využívá při montáži na výškovém dosahu jeřábu. Oproti standardnímu Modelu 16000 vzroste nosnost o 44%. To umožní instalaci prakticky jakékoliv větrné turbíny o výkonu až 2,5 MW a i některých výkonově vyšších. Usazení takové turbíny pak může být na věže o výšce až 85m.

 

Příhradové pásové jeřáby Manitowoc jsou vyráběny ve městě Manitowoc, Wisconsin, USA. Pro Evropu jsou vybaveny dle požadavků CE a normy EN 13000.

 

-FCh-