20.12.2011 – Speciální autojeřáb National Crane NBT55

 

Zákazník v Kanadě, velká dopravní společnost, si vyžádal stavbu speciálního jeřábu s nosnotí 50t na silničním podvozku, který by mohl vysokou rychlostí převážet jeřábovou nástavbu a tahat těžký přívěs zároveň.

 

Cílem stavby speciálu bylo vyhovět požadavku na snížení zatížení na nápravu od vlastní hmotnosti jeřábu při zachování vysoké rychlosti přejezdu se spotřebou paliva blížící se běžným nákladním vozidlům.

 

Jako nástavba byl zvolen model National NBT55, určený pro trhy mimo Evropu. Jako podvozek pak byl se společností Kenworth truck vyvinut speciál se šesti osami. Toto řešení umožní významné odlehčený os při přejezdu jen s nástavbou a při tažení těžkého návěsu pak stále zachovává vynikající trakci. Toto řešení ve výsledku umožní ekonomický přejezd na dlouhé vzdálenosti.

 

Cíl zákazníka byl splněn, tento speciál nahrazuje dva stroje zároveň (autojeřáb + tahač návěsů) a zároveň dokáže najet na měkčí terén díky rozložení hmotnosti.

 

Model National NBT55 je největším jeřábem na automobilovém podvozku, který Manitowoc Cranes sériově nabízí. Je v nosnostní třídě 50t, má 4 sekční výložník o délce 31m, nebo na přání 5 sekční výložník o délce až 39 m. Výložník může být dále prodloužen nástavcem o délce až 14m. Jeřáb se do Evropy nedováží, alternativou k typu je GROVE TMC540.