15.11.2017 – První mobilní jeřáb v EU vybavený syntetickým lanem v běžném provozu

 

První mobilní jeřáb v Evropské Unii vybaveným syntetickým lanem na hlavním navijáku je zcela nový jeřáb Grove GMK4100L-1, dodaný německé společnosti Auto-Klug

 

Auto-Klug

 

Společnost Auto-Klug se při konfiguraci nového jeřábu rozhodla jeřáb vybavit syntetickým lanem K-100 na místo standardního ocelového lana. Důvodem volby syntetického lana bylo:

  • Syntetické lano K-100 je velmi lehké, má jen 20% váhy kovového lana. To vede ke snížení celkové hmotnosti jeřábu. Jeřáb pak může převážet více protiváhy nebo vázacích prostředků anebo prostě jen šetří palivo, protože je lehčí.
  • Syntetické lano K-100 prakticky není nutné nijak udržovat, což snižuje provozní náklady.
  • Syntetické lano K-100 má velmi nízkou citlivost na poškození od ohybu a krutu.
  • Syntetické lano K-100 má velmi malou citlivost na UV záření, jeho životnost je vyšší než praktická životnost kovového lana.
  • Se syntetickým lanem K-100 se velmi lehce manipuluje, prolanování kladnic je lehké a bezpečné. Lano se nešpiní a ani nešpiní.
  • Syntetické lano K-100 je nevodivé.
  • Syntetické lano K-100 je již více než 8 let v operačním nasazení na jeřábech v severní i jižní Americe a v Africe. Tady nejde o novinku pro jeřáby, jde o novinku pro Evropu.

 

Auto-Klug

 

Jeřáb GMK4100L-1 byl společností Auto-Klug zvolen pro svůj vysoký výkon na dlouhém výložníku a to v celém rozsahu zátěžové křivky s porovnáním s konkurenčními typy. GMK4100L-1 podává i v jízdní konfiguraci při povoleném zatížení nápravy 12t naprosto nejvyšší výkon ze všech konkurentů. Nový GMK4100L-1 byl navržen právě pro tyto typické přejezdové požadavky, které jsou více a přísněji kontrolovány kontrolními orgány jak v Evropě, tak USA, Kanadě a Austrálii. GMK4100L-1 v přejezdové konfiguraci zcela a naprosto překonává všechny konkurenty ve všech parametrech.

 

Auto-Klug

 

Tento nový jeřáb bude u společnosti Auto-Klug nasazen na pobočce ve městě Bindlach, nedaleko Chebu. Jeřáb bude používán pro všechny práce, které pobočka společnosti Auto-Klug v Bindlachu bude přijímat.

 

GMK4100L-1 je čtyřosý jeřáb s výložníkem 60m třídy 100t. Výložník nabízí zcela nejsilnější zátěžovou křivku ze všech konkurentů jak s maximální protiváhou (26,1t), tak v přejezdové konfiguraci s taxi protiváhou 6,7t. Jeřáb má velmi lehký a úzký podvozek, jednomotorovou ECO koncepci, velmi uživatelsky příjemný řídicí systém Manitowoc CCS a další koncepční a konstrukční řešení, které z něj dělají absolutní technickou špičku na trhu.

 

Pan Werner Glück, jednatel společnosti Auto-Klug říká: „Naše společnost je nadšená z nového 100t Grove. Jeho zátěžová charakteristika, délka výložníku a velmi malý podvozek nás prostě ohromují. Jeřáb se svým 60m výložníkem dokáže najet na práce, kam jeho delší konkurenti prostě zajet nemohou. Příjemně nás také překvapila kombinovaná spotřeba jednoho motoru, která potvrdila předpoklady, že jednomotorový jeřáb má opravdu nižší spotřebu než dvoumotorový. Celkově očekáváme, že náklady na pořízení tohoto vynikajícího jeřábu se nám vrátí rychle a jeřáb pak bude především vydělávat“.

K syntetickému lanu K-100 jednatel společnosti, pan Glück, dodal: „Naše společnost je zcela nejprogresivnější mezi jeřábovými firmami v Německu. Lano K-100 nás zajímalo už nějakou dobu a jak byla provedena evropská homologace, rozhodli jsme se, že jej musíme na našich jeřábech nasadit. Jeřáb s tímto lanem je celkově lehčí, má tím nižší spotřebu nebo může být o tuto hmotnost lépe vybaven. Dále je důležité, že lano není nutné udržovat a je díky své lehké váze velmi uživatelsky přátelské pro operátora. Operátor má pak jednodušší nasazení lana na nástavec a lano se snadněji prolanovává na kladky. Slovo „Klug“ znamená „chytrý, rozumný“. Naše společnost Auto-Klug tak skutečně nabízí svým klientům chytrá řešení. Našich skoro 200 zaměstnanců ovládá více než 50 jeřábů, z nichž polovina jsou jeřáby Grove, dále vyprošťovací vozidla a těžkou dopravu. Působíme po celém Německu a naše základny jsou zejména v Bavorsku, Sasku a Durýnsku.“

 

K-100

 

Více informací o jeřábu Grove GMK4100L-1 můžete nalézt v technickém popisu a informačním letáku na odkazu níže:

 

Grove GMK4100L-1 technický popis       Grove GMK4100L-1 leták

 

-FCh-