12.7.2019 – Inovativní nástavec pro GMK5250L použitý na stavbě železničního koridoru.

Australská společnost Metcalf Crane Services používá inovativní montážní nástavec výložníku jeřábu Grove GMK5250L.

 

Montážní nástavec může být při konfiguraci nového jeřábu volen jako samostatný nástavec anebo jako integrální součást příhradového nástavce, za kterého se pak při požadavku na použití montuje do pracovní polohy. Společnost Metcalf Crane Services zvolila integrovaný montážní nástavec a získala tak v jednom dílu dva funkční nástavce.

GMK5250L

Integrování montážního nástavce do příhradového nástavce je inovativní vylepšení stávajícího řešení, kdy zákazník kupoval dva díly zvlášť (montážní nástavec a příhradový nástavec) za celkově vyšší cenu a pak jeden nebo oba z těchto nástavců musel skladovat. Integrovaný montážní nástavec v příhradovém nástavci snižuje jak celkovou investici do pořízení jeřábu, tak dále šetří skladovací prostor provozovatele jeřábu.

GMK5250L

Rozměr montážního nástavce je navržen pro bezpečné použití dvou navijákového provozu. Háky nalanované na lano každého navijáku jsou pak od sebe v bezpečné vzdálenosti a umožní tak řešit různé montážní úkoly dílců, naklápění a úhlové usazování těchto dílců.

 

Na této práci je montážní nástavec použitý ve spolupráci s hlavním výložníkem pro vykládku těžkých dílů protihlukových stěn při stavbě železničního koridoru u města Seaford ve státě Victoria. Jeřáb zde provádí vykládku panelu o hmotnosti 30,5t z přepravního tahače. Panel je přepravován na plocho, při vykládce si jeřáb celý panel nadzvedne a pak to lanem z montážního nástavce postaví do montážní polohy. Následuje odvázání vázacího prostředku z háku výložníku a celý díl je pak usazen hákem na montážním nástavci. Použití tohoto řešení ušetřilo případný druhý pomocný jeřáb, na který taková pracovní plocha neměla prostor. Zároveň toto řešení potěšilo investora, protože šetří rozpočet stavby a zrychluje vlastní práci montážní čety.

 

GMK5250L

 

GMK5250L   GMK5250L

 

Práce prováděná tímto GMK5250L je součástí výstavby železničního koridoru, kde si regionální vláda státu Victoria, Austrálie, dala za cíl zmodernizovat železniční trať a odstranit 50 nebezpečných železničních přejezdů v okolí města Melbourne. Celý projekt bude trvat do roku 2022 a regionální vláda má připravený rozpočet $6.9 miliard AUD (cca 111 miliard CZK). Projekt vedou sdružení firem Lendlease Group, AccionaWSP Global.

 

Grove GMK5250L je pěiosý jeřáb třídy 250t s výložníkem o délce 70m a systémovou délkou s nástavcem až 110m. Je to jeden z nejsilnějších a nejuniverzálnějších pětiosých jeřábů na trhu. V Austrálii je to nejlépe prodávaný pětiosý jeřáb vůbec. Z tohoto typu byla vyvinuta verze GMK5250L-1 s motorem dle poslední evropské emisní normy a úplnou novinkou je pak verze GMK5250XL-1 s prodlouženým výložníkem o délce 78,5m.

 

Australská společnost Metcalf Crane Services je především jeřábovou společností. Byla založena v roce 1996 a nabízí mix typů jeřábů od různých výrobců v nosnostech od 5t do 600t. Aktuálně provozuje 30 jeřábů.

 

-FCh-