11.1.2018 – Manitowoc představuje vojenský speciál, typ GMK4060HC

 

Manitowoc Cranes nabízí pro vojenský sektor celou řadu upravených strojů ze své produkce. Aktuálně nejvýraznějším vojenským typem jeřábu je typ Grove GMK4060HC, který vznikl na základu sériového typu GMK4080-1. Typ GMK4060HC vznikl dle požadavku US Army a bude dodán v počtu 40 ks. Celkový kontrakt má hodnotu 192 mil. USD. Jeřáby bude US Army přebírat v průběhu následujících pěti let.

 

GMK4060HC

 

„Jeřáby skupiny Manitowoc jsou do vojenských útvarů dodávány podle zadaných specifikací zákazníka ve třech možných variantách“, říká pan Darryl Mellott, ředitel divize speciálních úprav v Manitowoc Cranes. „základem jsou běžné komerční typy, dále pak komerční typy v uživatelské úpravě a vrcholným provedením jsou pak zcela přestavěné a vlastně tak zcela nové typy jeřábů. Naše jeřáby jsou dodávány k námořnictvu pro služby nakládky lodí a také pro službu na letadlových lodích, dále jsou dodávány letectvu jak na základny, tak do opravářských závodů pro údržbové a opravářské práce na letadlech. S našimi jeřáby se také potkáte u pozemních jednotek pro běžné stavební a nákladní práce a dále také pro speciální práce přímo v bojových podmínkách.“

 

GMK4060HC

 

Standardní jeřáby jsou zcela shodné s komerčními typy. Uživatelské úpravy standardních typů jsou například ve specifických nátěrech, jiném osvětlení, komunikační soupravě, delších lanech pro hloubkový dosah, pozměněné zátěžové křivce s jinou protiváhou.

 

„Nový GMK4060HC je pak vrcholným provedením kdy stavíme na základě existujícího typu zcela nový stroj, podle zadání budoucího uživatele. Základem jeřábu je velmi úspěšný typ GMK4080-1, který ale poskytl jen svařenec podvozku s válci Megatrak a robusní systém řízení jeřábu ECOS a bezpečnostní zařízení EKS5. Vše ostatní bylo změněno. Jeřáb má nyní kapacitu 60 USt, teleskopický výložník o délce 33 m. Jeřáb je možné brodit do hloubky 1,23m, lze jej provozovat v jakémkoliv terénu. Kabina řidiče i kabina jeřábníka dostala balistickou ochranu, jeřáb může být nasazen i v místě bojového konfliktu. Speciální úpravou je komunikační systém, světelný systém, velmi výkonná klimatizace s uzavřenou cirkulací. Jeřáb může pracovat s beranidlem, drapákem, bádií na beton a speciálními kleštěmi pro přesun betonových zábran.“

 

GMK4060HC

 

Spolu s GMK4060HC budou dodány i standardní jeřáby GMK4100B, což je US verze typu GMK4080-1. Operátoři v US Army tak budou pro běžné práce používat jak standardní jeřáb, tak jeho silně přestavěnou speciální verzi GMK4060HC.

 

Specialitou k typu GMK4060HC je systém obnovy funkcí, který umožní při poruše či poškození elektrického nebo hydraulického okruhu provést dokončení práce s jeřábem a jeho uvedení do přejezdové polohy. Další zajímavostí je nátěr jeřábu speciálním odolným materiálem, který umožní snadnou dekontaminaci při případném zamoření bojovými látkami nebo spadem.

 

GMK4060HC

 

Pan Mellott dodává: „US Army bude jeřáb GMK4060HC používat ve všech zemích kde bude působit. Tedy jeřáb musí být schopný pracovat na standardní vojenské palivo, musí být přepravitelný letecky, po vodě i železnici. Důležitým parametrem byla tedy jak celková hmotnost, tak rozměry stroje, volba pohonu a schopnost vyrovnat se s klimatickými podmínkami na celém světě. Myslím, že jsme požadavky US Army zvládli na jedničku, protože náš stroj zvítězil ve výběrovém řízení nad všemi konkurenty. Na GMK4060HC jsme právem hrdí!“

 

Manitowoc Cranes dlouhodobě dodává pro ozbrojené síly zemí na celém světě jak mobilní jeřáby GMK, tak velmi populární terénní jeřáby RT a také velké pásové jeřáby Manitowoc. Pokud Vás zajímá jak speciální aplikace jeřábů Grove a Manitowoc pro vojenské nebo civilní použití, kontaktujte nás.

 

-FCh-